Пошук


Меню сайту

Форма входу
  
Радимо переглянути   
Інші події

Конкурси для учнів

Конкурси для вчителів


Онлайн всього: 5
Гостей: 5
Користувачів: 0


Головна » Інструктивно-методичні матеріали » Сьогодення миколаївської освіти » 2016-2017 н.р.

Болгарська освіта очима українських вчителів
21.06.2017, 15:12

Завдячуючи Болгарському товариству ім. І. Вазова, Атанасову Олександру Олександровичу, Колот Ользі Дмитрівні, старшому викладачу кафедри української філології, теорії та історії літератури ЧНУ ім. Петра Могили, докторанту Софійського університету ім. Св. Клімента Охридського (м. Софія, Болгарія) та директорам ЗОШ № 42 Карпенко Олені Олександрівні і ЗОШ № 16 Кособуцькому Олександру Олександровичу, які відпустили у саму “гарячу“ пору своїх вчителів, нашій вчительській родині Крутієнко, випала нагода пройти Європейські двотижневі курси підвищення кваліфікації з 01.06-14.06.2017 року у місті Варна (Болгарія) та поглянути на болгарську освіту очима українських вчителів.

Звісно від самих курсів вражень дуже багато. Особливо цікавила методика викладання. Проте зупинитись хочеться саме на тому, що ближче до нас, шкільній освіті.

Освіта в державних і громадських школах безкоштовна. Шкільне навчання в Болгарії є обов’язковим для всіх осіб у віці від 7 до 16 років. Освіта ділиться умовно на 3 етапи: 1-4 класи (початковий етап), 5-8 класи (прогімназіальний етап) та 9-12 класи (гімназіальний етап). Багато учнів після 7-го класу вступають у професійні гімназії, де з 8 класу починається інтенсивне навчання іноземної мови. Після закінчення 8 -го класу, у рамках отримання основної освіти в загальноосвітній школі, школярі отримують атестат про закінчення основної освіти. А учні 8-го класу, які вступили в професійні гімназії, після закінчення 7-го класу, здають загальнонаціональний іспит, тільки з іноземної мови. А взагалі, варіантів отримати подальшу освіту — безліч.

Освіта в Болгарії 12-річна. Мова навчання — болгарська. Кількість учнів у класі може бути 16-22 з 1 по 4 класи, та 18-26 з 5 по 8 класи.

Як і в Україні навчальний рік поділено на два семестри, проте, закінчується він 15 червня (5-8 кл.), 30 червня (9-12 кл.), (виключення для початкових класів, 1-4 класи — 25 (31)травня), а починається для всіх з 15 вересня. На канікулах відпочивають школярі, не менше, ніж українські. Буває продовження канікул з причин погіршенням погодних умов, підвищення захворюваності на грип та ГРВІ ті ін. У першокласників є додаткові вихідні в першому семестрі. Змін в школі може бути й дві. Перша починається о 7-30 і закінчується о 13-30, друга з 13-30 до 18-30. Якщо в школі запроваджено дві зміни, то протягом року вони чергуються. Урок триває 35 хвилин в 1, 2 класах, 40 хвилин - в 3, 4 класах, 45 хвилин в 5-8 класах. Бувають уроки й 40 хвилин, коли наприклад, за розкладом їх сім. Після третього уроку велика перерва, 20 (30) хвилин, між уроками - 10 хвилин. На великій перерві учні мають можливість відвідати шкільну їдальню, найближчі продуктові магазини, приватні пекарні, або поїсти те, що взяли з собою. Перед уроками лунають два дзвоника, перший для учня, а другий - для вчителя.

В школах є охоронець та встановлено відеоспостереження в шкільних коридорах, класних кімнатах, ззовні (виключення wc кімнати).

Оцінки виставляться за 6-бальною шкалою (але є й соті, окрема тема).

Щоденники суттєво відрізняються від українських, як розміром так і змістом. Тоненький папір, на першому розвороті фото, клас, школа, адреса учня, дані для зв'язку з батьками, ці записи завірені класним керівником і директором, на другому — список вчителів, розклад на І та ІІ семестри. В чому ж відмінність? Справа у тому, що в них відсутній запис домашнього завдання, його учні записують у предметних учнівських зошитах в кінці класної роботи. Графи болгарського щоденника це: дата, предмет, оцінка прописом, підпис вчителя. Є місце для запису пропусків (з поважної та неповажної причини), зауважень тощо. Оцінок учні одержують небагато. Нормальним є шість-сім оцінок з предмета за семестр (переважно за контрольні роботи). Підручники тонкі, формату А-4, більше схожі на журнали. Підручники й зошити для самостійних робіт безкоштовні. Проїзд у громадському транспорті також є безкоштовним, достатньо мати учнівську картку. Вона ж дає можливість відвідувати або зовсім безкоштовно музеї та виставки, або зі значними знижками. Писати в зошитах дозволяється пастами різного кольору.

В Болгарії можна залишити учня на повторний рік навчання, у тому самому класі, коли учень має двійки з 2-3 та більше предметів, та не використав перездачу предметів для покращення своїх оцінок.

Чергування учнів у класі за алфавітом у класному журналі. Спочатку перші два учні чергують тиждень, потім другі і т.д. В обов'язки чергових учнів входить також й перевірка домашнього завдання. Якщо тричі прийшов без домашнього завдання, то автоматично ставиться двійка. Дошки в Болгарії маркерні. На вчительку називають “госпожа”, на вчителя — “господин”. У класному журналі, на відмінну від наших, в першу чергу записується ім'я учня, а потім прізвище.

Шкільна форма. Темний низ і верхня уніформа з емблемою школи. У кожної школи вона своя, особлива. Передбачено різні варіанти, в залежності від погоди. У святкові дні, як правило одягають білий верх і краватку кольору уніформи. Однак ніхто не зробить зауваження та не стане сварити, якщо учень прийшов у джинсах чи шортах.

Вражають шкільні спортивні майданчики. Відчувається, що піклуються здоров'ям учнів не тільки на словах.

Державні іспити учні складають після 4-го, 7-го, 12-то класів. Так після 12-го класу обов'язкових державних іспитів (болгари називають це «матура») два: болгарська мова і література, другий обирає школяр, за власним вибором, за бажанням можна скласти ще й третій, який буде необхідним для вступу у вищі навчальні заклади.

Обираючи заклад, де буде здобувати освіту їх дитина, батьки повинні мати плани на їх майбутнє, оскільки початкова, основна і середня освіта є лише окремими етапами майбутнього особистого розвитку їх дитини. В країні існує принцип самостійного вибору навчального закладу, проти нашого “за мікрорайоном”. Де краще й зручніше, комфортніше для учня, там він і навчається.

Можна розповідати і розповідати. Окремі теми: система оплати праці вчителів, стажування, особисті враження від курсів підвищення кваліфікації і багато-багато іншого, але ж краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Запрошуємо і Вас, дорогі колеги, до здійснення таких кроків, які зробили ми цього літа.

Олексій та Світлана Крутієнко

f8 f7 f6 f5 f4 f3 f2 f1 sertyf1 sertyf2

Додав: Управління_освіти |
Переглядів: 1459
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Ми в соцмережах
       Інформаційний партнер
Науково-педагогічна бібліотека Миколаєва

Сайти навчальних закладів

Корисні посилання


Управління освіти Миколаївської міської ради © 2018